JAROSLAVLSKÝ TÁBOR LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA PRO VÁLEČNÉ ZAJATCE A ZVLÁŠTNÍ KONTINGENT
JAROSLAVLSKÝ TÁBOR LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA PRO VÁLEČNÉ ZAJATCE A ZVLÁŠTNÍ KONTINGENT (rus. Jaroslavskij lager Narodnogo komissariata vnutrennich děl [NKVD] dlja soděržanija vojennoplennych i speckontingenta) 1.
Nacházel se v centru evropské části Ruska v Jaroslavlské (rus. Jaroslavskoj) oblasti. V dochovaných dokumentech je uveden v příloze k rozkazu Lidového komisariátu vnitra SSSR z 9.-11. 4. 1943 obsahující seznam rozšiřovaných nebo nově zřizovaných táborů se zabezpečením stavební činnosti Lidovým komisariátem vnitra SSSR 2; do 1. července 1943 měl Stavebně-provozní odbor Hlavní správy pro válečné zajatce Lidového komisariátu vnitra SSSR (rus. Stroitělno-ekspluatacionnoje otdělenije Glavnogo upravlenija po dělam vojennoplennych Narodnogo komissariata vnutrennich děl SSSR nebo zkr. SEO GUPV NKVD SSSR) spolu s Hlavní správa nápravněpracovních táborů Lidového komisariátu vnitra SSSR (rus. Glavnoje upravlenije ispravitělno-trudovych lagerej Narodnogo komissariata vnutrennich děl SSSR nebo zkr. GULAG NKVD SSSR) vybudovat kapacity pro přijetí v 1. táborovém oddělení 66 km severozápadně od Jaroslavle nedaleko Rybinské vodní nádrže v lokalitě železniční stanice Rybinsk 1500 zajatců a příslušníků zvláštního kontingentu a v 2. táborovém oddělení o dalších 116 km severozápadně na opačném konci Rybinské vodní nádrže ve vesnici Vysjegonsk 3 v sousední Kalininské (dnes Tverská) oblasti dalších 2000. Vzápětí nato byl tábor reorganizován na JAROSLAVLSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU [od roku 1946 MINISTERSTVA] VNITRA SSSR č. 276 (viz).
-
O zvláštním kontingentu viz Amguňlag pozn. 2. ↩
-
Seznam táborů Lidového komisariátu vnitra pro válečné zajatce a zvláštní kontingent, které mají být rozšířeny nebo nově v roce 1943 zřízeny, zabezpečující stavební činnost Lidového komisariátu vnitra SSSR (rus. Perečeň lagerej NKVD dlja soděržanija vojennoplennych i speckontingenta, podležaščich rasšireniju ili organizaciji vnov v 1943 g., s proizvodstvom stroitěl nych rabot NKVD SSSR). ↩
-
Dnes město Vesjegonsk. ↩