ZVLÁŠTNÍ TÁBOR LIDOVÉHO KOMISARIÁTU [od roku 1946 MINISTERSTVA] VNITRA SSSR č. 10

ZVLÁŠTNÍ TÁBOR LIDOVÉHO KOMISARIÁTU [od roku 1946 MINISTERSTVA] VNITRA SSSR č. 10 (rus. Specialnyj lager Narodnogo komissariata [Ministěrstva] vnutrennich děl SSSR № 10 nebo zkr. speclager NKVD [MVD] SSSR № 10).

Byl zřízen v květnu 1945 na základě rozkazu Lidového komisariátu vnitra SSSR z 18. dubna 1945 o zřizování plnomocníky Lidového komisariátu vnitra SSSR při frontech věznic a táborů a o kategoriích osob, které podléhají zatčení na území, osvobozeném od nepřátelských vojsk 1. Byl dislokován na území Německa okupovaném Rudou armádou v Zemi (provincii) Sasko (Sachsen) v Torgavě (něm. Torgau) v pevnosti Zinna a byl podřízen Oddělení zvláštních táborů Lidového komisariátu (od roku 1946 Ministerstva) vnitra SSSR na území Německa (rus. Otděl specialnych lagerej Narodnogo komissariata [Ministěrstva] vnutrennich děl SSSR na těrritorii Germaniji nebo zkr. Otděl speclagerej NKVD [MVD] SSSR v Germaniji). K 15. 5. 1947 v něm bylo internováno 2408 a k 15. 1. 1948 1948 2 občanů Německa a dalších zemí. Počátkem roku 1947 byl proveden výběr vězněných Němců, „způsobilých práce při těžbě uhlí pod zemí“ 3, kteří byli převezeni Sovětského svazu a umístěni do zajateckých a internačních táborů nebo do nápravněpracovních táborů v důlních oblastech. Tábor byl zrušen zřejmě v říjnu 1948.


  1. Rus. „ob organizacii upolnomočennymi NKVD SSSR po frontam ťurem i lagerej i o katěgorijach lic, podležaščich arestu na territorii, osvobožděnnoj ot vojsk protivnika“. 

  2. Shoda údaje o počtu s údajem o roku nevzbuzuje příliš důvěry. 

  3. Rus. „godnych dlja rabot na podzemnoj dobyče uglja“.