DASKESENSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU [od roku 1946 MINISTERSTVA] VNITRA SSSR č. 429

DASKESENSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU [od roku 1946 MINISTERSTVA] VNITRA SSSR č. 429 (rus. Daškesanskij lager Glavnogo upravlenija po dělam vojennoplennych i internirovannych Narodnogo komissariata [Ministěrstva] vnutrennich děl SSSR № 429 nebo zkr. lager GUVPI NKVD [MVD] SSSR № 429).

Další používané označení: Daškesanský tábor Hlavní správy pro záležitosti válečných zajatců a internovaných Lidového komisariátu [od roku 1946 Ministerstva] vnitra SSSR č. 429 (zřejmě zkomoleno při přepisu ázerbájdžánského místného jména do ruštiny).

Vznikl zřejmě v roce 1945 na západě Ázerbájdžánu (od roku 1991 samostatná Ázerbájdžánská republika; ázerb. Azärbaycan Respublikas) u hranice s Arménií v lokalitě města Daskesen (ázerb. Daskäsän) a kontingent tvořili zajatí Němci a maďarští a rumunští vojáci bojující po boku Německa proti Sovětskému svazu a internovaní Poláci a představitelé dalších národů. Podle pamětníků část pracovala na stavbě železniční tratě a část stavěla mosty 1.


  1. Zřejmě společně s vězni z Nápravněpracovního tábora a Stavby Zakavkazského hutního závodu a ze Stavby 108 s nápravněpracovním táborem (oboje viz).