ČERNIKOVSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA SSSR č. 319

ČERNIKOVSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA SSSR č. 319 (rus. Černikovskij lager Glavnogo upravlenija po dělam vojennoplennych i internirovannych Narodnogo komissariata vnutrennich děl SSSR № 319 nebo zkr. lager GUVPI NKVD SSSR № 319).

V dosud zveřejněných  dokumentech je zmiňován 8. 6. 1945. Byl dislokován 1519 km východně od Moskvy na jižním Uralu v Baškirské autonomní sovětské socialistické republice (dnes Baškirská republika v rámci Ruské federace; baš. Respublika Baškortostan) na severním okraji hlavního města republiky Ufy v osadě Černikovsk 1. Kontingent tvořili zajatí Němci a maďarští a rumunští vojáci bojující po boku Německa proti Sovětskému svazu a internovaní Poláci a Ukrajinci. V následujícím roce byl zřejmě reorganizován na UFSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH MINISTERSTVA VNITRA SSSR č. 319 (viz). Viz rovněž UFALAG.


  1. Černikovsk vznikl v roce 1944 z průmyslového Stalinského obvodu Ufy a v roce 1956 se znovu spojil s Ufou.