RJABOVSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU [od roku 1946 MINISTERSTVA] VNITRA SSSR č. 75

RJABOVSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU [od roku 1946 MINISTERSTVA] VNITRA SSSR č. 75 (rus. Rjabovskij lager Glavnogo upravlenija po dělam vojennoplennych i internirovannych Narodnogo komissariata [Ministěrstva] vnutrennich děl SSSR № 75 nebo zkr. lager GUVPI NKVD [MVD] SSSR № 75).

Byl zřízen koncem roku 1942 na západním Uralu v Udmurtské autonomní sovětské socialistické republice (dnes Udmurtská republika v rámci Ruské federace; udm. Udmurt Elkun) v Uvském okresu (rus. Uvinskij rajon; udm. Uva Rajoon) v obci Rjabovo. 25. 11. 1942 bylo správě tábora uloženo přijmout prvních tisíc zajatých německých vojáků a později přibyli maďarští a rumunští zajatci a internovaní Ukrajinci a Poláci. Všichni těžili dřevo a rašelinu 1. Je zmiňován také v záznamech z roku 1947.


  1. Dnes jsou zdejší těžba a zpracování rašeliny soustředěny do s. r. o. Rjabovský rašelinový závod (rus. Obščestvo s ograničennoj otvetstvennosťu [OOO] Rjabovskoje torfopredprijatije).