KAGANLAG

KAGANLAG (zřejmě zkr. z rus. Kaganskij lager neboli čes. Kaganský tábor).

Je zmiňován ve vzpomínkách některých pamětníků. Nalézal na jihovýchodě Uzbecké sovětské socialistické republiky (od roku 1991 samostatná Uzbecká republika; uzb. Özbekiston Respublikosy nebo Özbekiston Žumhurijeti) v Bucharské oblasti (dnes uzb. Buhoro) na okraji pouště se správou sídlící asi 2 km východně od Buchary (uzb. Buhoro) v městečku Kagan. Podle pamětníků vězni pracovali na zavlažování bavlníkových plantáží a v závodech zpracovávajících bavlnu; nejspíš šlo o táborovy SAZLAGU (viz) a po jeho zrušení v roce 1943 místní Správy nápravněpracovních táborů a kolonií Lidového komisariátu [od roku 1946 Ministerstva] vnitra Uzbecké SSR (rus. Upravlenije ispravitělno-trudovych lagerej i kolonij Narodnogo komissariata [Ministěrstva] vnutrennich děl Uzbekskoj SSR nebo zkr. UITLK UNKVD [UMVD] Uzbekskoj SSR) 1. V městečku byla rovněž zvláštní nemocnice č. 1529 (rus. specialnyj gospital № 1529 nebo zkr. specgospital № 1529) pro válečné zajatce 2.


  1. Správa Sazlagu sídlila společně se Správou nápravněpracovních táborů a kolonií Lidového komisariátu [od roku 1946 Ministerstva] vnitra Uzbecké SSR v hlavním městě Uzbekistánu Taškentu vzdáleném téměř 500 km směrem na východ od Kaganu. 

  2. V letech 1943-1949 bylo v Uzbekistánu šest táborů válečných zajatců a internovaných. Některý zřejmě měl oddělení rovněž v Kaganu; potvrzují to ruskými historiky Jakovlevem a Burcevem zaznamenané některé výpovědi pamětníků.