BOKSITSKÉ ODDĚLENÍ SPRÁVY TÁBORŮ LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA VE SVERDLOVSKÉ OBLASTI

BOKSITSKÉ ODDĚLENÍ SPRÁVY TÁBORŮ LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA VE SVERDLOVSKÉ OBLASTI (rus. Boksitovoje otdělenije Upravlenija lagerej Sverdlovskoj oblasti).

V dochovaných dokumentech je uvedeno v příloze k rozkazu Lidového komisariátu vnitra SSSR z 9.-11. 4. 1943 obsahující seznam rozšiřovaných nebo nově zřizovaných táborů se zabezpečením prací jinými lidovými komisariáty 1.

Šlo zřejmě o hornickou obec Boksity na východních svazích Severního Uralu na severozápadě Sverdlovské oblasti nedaleko města Severouralska. Tábor měl být vybudován do 15. 7. 1943 a pojmout 700 zajatců a příslušníků zvláštního kontingentu 2 určených zřejmě na práci v místních dolech. Oddělení se patrně stalo součástí BOGOSLOVSKÉHO TÁBORA HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA SSSR č. 197 (viz). V Boksitech bylo rovněž táborové oddělení a zpočátku také sídlo BOGOSLOVLAGU (viz).


  1. Seznam táborů Lidového komisariátu vnitra pro válečné zajatce a zvláštní kontingent, které mají být rozšířeny nebo nově zřízeny se zabezpečením prací jinými lidovými komisariáty (rus. Perečeň lagerej NKVD dlja soděržanija vojennoplennych i speckontingenta, podležaščich rasšireniju ili organizaciji vnov s proizvodstvom rabot drugimi narkomatami). 

  2. O zvláštním kontingentu viz Amguňlag pozn. 2.