BOGOSLOVSKÝ TÁBOR LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA PRO VÁLEČNÉ ZAJATCE A ZVLÁŠTNÍ KONTINGENT

BOGOSLOVSKÝ TÁBOR LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA PRO VÁLEČNÉ ZAJATCE A ZVLÁŠTNÍ KONTINGENT (rus. Bogoslovskij lager Narodnogo komissariata vnutrennich děl [NKVD] dlja soděržanija vojennoplennych i speckontingenta).

V dochovaných dokumentech je uveden v příloze k rozkazu Lidového komisariátu vnitra SSSR z 9.-11. 4. 1943 obsahující seznam rozšiřovaných nebo nově zřizovaných táborů se zabezpečením prací jinými lidovými komisariáty 1.

Šlo zřejmě o lokalitu severně od Sverdlovska (od roku 1991 znovu historický název Jekatěrinburg) v městě Karpinsk (do roku 1941 hornická osada Bogoslovskij). Tábor měl být vybudován do 1. 6. 1943 a pojmout 10000 zajatců a příslušníků zvláštního kontingentu 2 určených především pro práci v dolech trustu Bogoslovugol 3. Patrně se spolu s BOGOSLOVSKÝM TÁBOROVÝM ODDĚLENÍM SEVURALLAGU (viz) stal součástí BOGOSLOVSKÉHO TÁBORA HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA SSSR č. 197 (viz).


  1. Seznam táborů Lidového komisariátu vnitra pro válečné zajatce a zvláštní kontingent, které mají být rozšířeny nebo nově zřízeny se zabezpečením prací jinými lidovými komisariáty (rus. Perečeň lagerej NKVD dlja soděržanija vojennoplennych i speckontingenta, podležaščich rasšireniju ili organizaciji vnov s proizvodstvom rabot drugimi narkomatami). 

  2. O zvláštním kontingentu viz Amguňlag pozn. 2. 

  3. Dnes akciová společnost (rus. otkrytoje akcioněrnoje obščestvo nebo zkr. OAO) Vachruševugol.