BIROBIDŽANSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU [od roku 1946 MINISTERSTVA] VNITRA SSSR č. 46

BIROBIDŽANSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU [od roku 1946 MINISTERSTVA] VNITRA SSSR č. 46 (rus. Birobidžanskij lager Glavnogo upravlenija po dělam vojennoplennych i internirovannych Narodnogo komissariata [Ministěrstva] vnutrennich děl SSSR № 46 nebo zkr. lager GUVPI NKVD [MVD] SSSR № 46).

Byl zřízen koncem roku 1945 ve východní Sibiři na Dálném východě na území Chabarovského kraje v Židovské autonomní oblasti (rus. Jevrejskaja avtonomnaja oblasť) ve městě Birobidžanu a byl určen pro japonské zajatce a internované Japonce a Korejce; již koncem jara 1945 byla do Birobidžanu předislokovaná vojenská nemocnice č. 2929 určená pro nemocné japonské zajatce 1. Všichni pracovali v závodech a těžili dřevo 2. Tábor patřil mezi padesát sibiřských táborů zajatců a internovaných se značnou úmrtností. Koncem roku 1948 byl zřejmě zrušen.


  1. Po zahájení postupného přesunu zajatců a internovaných do sibiřských nápravněpracovních táborů byla přemístěna do Nižního Tagilu. 

  2. Viz rovněž Chingan.