BĚŽICKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU [od roku 1946 MINISTERSTVA] VNITRA SSSR č. 252

BĚŽICKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU [od roku 1946 MINISTERSTVA] VNITRA SSSR č. 252 (rus. Běžickij lager Glavnogo upravlenija po dělam vojennoplennych i internirovannych Narodnogo komissariata [Ministěrstva] vnutrennich děl SSSR № 252 nebo zkr. lager GUVPI NKVD [MVD] SSSR № 252).

Byl zřízen na podzim 1944 na jihovýchodě evropské části Ruska v Brjanské oblasti nedaleko města Brjansk 1 v průmyslovém městečku Běžica 2. Zajatci a internovaní byli nasazeni na obnovu válkou zničené běžických strojírnách a lokomotivce; 1000 pracovalo pro Lidový komisariát muniční výroby SSSR (rus. Narodnyj komissariat bojepripasov SSSR nebo zkr. NKB SSSR) v závodě č. 121 a část kontingentu byla používána na práce pro Lidový komisariát obrany SSSR (rus. Narodnyj komissariat oborony SSSR nebo zkr. NKO SSSR). Tábor je zmiňován ještě v roce 1947.


  1. Brjanská oblast s centrem městem Brjanskem byla zřízena krátce předtím 5. 7. 1944. 

  2. V příloze k rozkazu Lidového komisariátu vnitra SSSR z 27. 6. 1945 bylo jako místo dislokace uvedeno město Ordžonikidzegrad; šlo však pouze o zmatek způsobený dočasným přejmenováním Běžice v roce 1936 na Ordžonikidzelag a v roce 1943 navrácením opět původního jména s ponecháním názvu Ordžonikidzegrad alespoň železniční stanici mezi Běžicí a Brjanskem. V roce 1952 se Běžice stala součástí Brjansku a Ordžonikidze je název železniční zastávky na jeho předměstí.