BASJANOVSKÝ TÁBOR

BASJANOVSKÝ TÁBOR (rus. Basjanovskij lager).

Takto je pojmenován v rozkazu Lidového komisariátu vnitra SSSR z 8. 5. 1942 o využití válečných zajatců na rašeliništích Lidového komisariátu elektráren SSSR v Sverdlovské oblasti 1 ; náčelníkovi Správy pro záležitosti válečných zajatců a internovaných Lidového komisariátu vnitra SSSR bylo uloženo do tohoto tábora odeslat ze SPASOZAVODSKÉHO TÁBORA SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA SSSR (viz) 1000 zajatců a internovaných. Šlo zřejmě o BASJANOVSKOU NÁPRAVNĚPRACOVNÍ KOLONII SPRÁVY NÁPRAVNĚPRACOVNÍCH KOLONIÍ SPRÁVY LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA SSSR VE SVERDLOVSKÉ OBLASTI (rus. Basjanovskaja ispravitělno-trudovaja kolonija Upravlenija ispravitělno-trudovych kolonij Upravlenija Narodnogo komissariata vnutrennich děl SSSR [UITK NKVD] po Sverdlovskoj oblasti) na středním Uralu ve Sverdlovské oblasti asi 200 km severně od Sverdlovska (od roku 1991 znovu historický název Jekatěrinburg) v Verchněsaldském okresu v obci Basjanovskij. Kolonie vznikla již počátkem čtyřicátých let s kapacitou 500 vězňů zaměstnaných na místních rašeliništích a zajatci zřejmě měli rozšířit její kontingent 2.


  1. Rus. Prikaz NKVD SSSR № 00928 ob ispolzovanii vojennoplennych na torforazrabotkach Narkomata elektrostancij v Sverdlovskoj oblasti. 

  2. Obec Basjanovskij (lid. Basjanovka) tvořilo několik osad podél dvou lesních úzkokolejných železnic svážejících vytěženou rašelinu do železničního překladiště v Basjanovském; první trať mezi rašeliništi byla dlouhá 45 km a druhá 74 km; obě tratě jsou již mimo provoz a částečně rozebrané. 

    Dnes je zdejší těžba a zpracováním rašeliny soustředěna v podniku se státní účastí Basjanovský rašelinový závod (rus. Gosudarstvennoje unitarnoje predprijatije [GUP] Basjanovskoje torfopredprijatije).