BALEJLAG

BALEJLAG (zkr. z rus.Balejskij ispravitělno-trudovoj lager [ITL] i Tasejevskoje stroitělstvo neboli čes. Balejský nápravněpracovní tábor a Tasejevská stavba).

Zřízen: 7. 6. 1947.

Zrušen: 29. 4. 1953.

Byl podřízen: Zvláštní hlavní správě Ministerstva vnitra SSSR (rus. Specialnoje glavnoje upravlenije Ministěrstva vnutrennich děl SSSR nebo zkr. SGU MVD SSSR či Glavspeccvetmet) se zařazením pod Správu nápravněpracovních táborů a kolonií Správy ministerstva vnitra SSSR v Čitské oblasti (rus. Upravlenije ispravitělno-trudovych lagerej i kolonij Upravlenija Ministěrstva vnutrennich děl SSSR po Čitinskoj oblasti nebo zkr. UITLK UMVD po Čitinskoj obl.) a od 2. 4. 1953 Hlavní správě nápravněpracovních táborů Ministerstva spravedlnosti SSSR (rus. Glavnoje upravlenije ispravitělno-trudovych lagerej Ministěrstva justiciji SSSR nebo zkr. GULAG MJu SSSR).

Nacházel se: v jihovýchodní Sibiři na území Čitské oblasti 1.

Správa sídlila: východně od Čity v městě Balej na břehu řeky Undy 2.

Oficiálně udávané počty vězňů: 1. 8. 1947 2285; 1. 1. 1948 4142; 1. 1. 1949 4000; 10. 4. 1952 2556 3; 15. 4. 1953 2679.

Zaměstnání vězňů podle údajů z dochovaných hlášení a výkazů: práce v kombinátech Darasunzoloto a Balejzoloto Zvláštní hlavní správy Ministerstva vnitra SSSR 4; práce na Tasejevské stavbě 5; práce v dolech; práce v zemědělství; těžba a přeprava dřeva; projekční činnost v pobočce ústavu Giprozoloto [6]; stavba experimentálního závodu na zpracování zlatonosné rudy.


  1. Viz rovněž Borlag pozn.3. 

  2. Město Balej bylo zbudováno v roce 1938 na místě osady Novotrojick (nebo Novotrojickij promysel). Stále patří k největším ruským centrům těžby a zpracování zlatonosné rudy. 

  3. Z toho 295 žen. 

    106 vězňů odsouzených za kontrarevoluční činy.

  4. Dnes úpravárenský kombinát Darasunzoloto a akciová společnost Balejzoloto. 

  5. Šlo o výstavbu dolu na dodnes fungujícím největším zlatém ložisku v Čitské oblasti; osada Tasejevo je dnes součástí Baleje. 

    6 Státní ústav pro projektování podniků průmyslu zlata a platiny (rus. Gosudarstvennyj institut po projektirovaniju predprijatij zoloto-platinovoj promyšlennosti nebo zkr. Giprozoloto) zřízený Zvláštní hlavní správou Ministerstva vnitra SSSR (rus. Specialnoje glavnoje upravlenije Ministěrstvo vnutrennich děl SSSR nebo zkr. SGU MVD SSSR či Glavspeccvetmet).