VOROŠILOVGRADSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA SSSR č. 144

VOROŠILOVGRADSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA SSSR č. 144 (rus. Vorošilovgradskij lager Glavnogo upravlenija po dělam vojennoplennych i internirovannych Narodnogo komissariata vnutrennich děl SSSR № 144 nebo zkr. lager GUVPI NKVD SSSR № 144).

Vznikl v roce 1944 na východě Ukrajinské sovětské socialistické republiky (od roku 1990 samostatná Ukrajinská republika) ve Vorošilovgradské (dnes Luganska) oblasti v lokalitě uhelných dolů u města Vorošilovrad (dnes Lugansk). Tábor byl určen pro zajaté Němce a společně s Německem bojující rumunské a maďarské vojáky a pro internované Poláky a příslušníky dalších národů. Všichni pracovali pro Lidový komisariát uhelného průmyslu SSSR (rus. Narodnyj komissariat ugolnoj promyšlennosti SSSR nebo zkr. Narkomugol) v dolech. Již v roce 1945 se však táborová správa zřejmě přestěhovala do 45 km západně vzdálené hornické obce Kadijevka (dnes město Stachanov) a tábor byl reorganizován na KADIJEVSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU [od roku 1946 MINISTERSTVA] VNITRA SSSR č. 144 (viz).