USMANSKÝ TÁBOR LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA PRO VÁLEČNÉ ZAJATCE A ZVLÁŠTNÍ KONTINGENT

USMANSKÝ TÁBOR LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA PRO VÁLEČNÉ ZAJATCE A ZVLÁŠTNÍ KONTINGENT (rus. Usmanskij lager Narodnogo komissariata vnutrennich děl [NKVD] dlja soděržanija vojennoplennych i speckontingenta) 1.

V dochovaných dokumentech je uveden v příloze k rozkazu Lidového komisariátu vnitra SSSR z 9.-11. 4. 1943 obsahující seznam rozšiřovaných nebo nově zřizovaných táborů se zabezpečením stavební činnosti Lidovým komisariátem vnitra SSSR 2. Do 1. června 1943 měl být rozšířen na přijetí čtyř tisíc zajatců a internovaných. Nacházel se v centrálním Rusku na východě Voroněžské oblasti 52 km od Voroneže v městě Usmaň (dnes území Lipecké oblasti). V následujícím roce byl patrně přeměněn na USMANSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA SSSR č. 82 (viz).


  1. O zvláštním kontingentu viz Amguňlag pozn. 2. 

  2. Seznam táborů Lidového komisariátu vnitra pro válečné zajatce a zvláštní kontingent, které mají být rozšířeny nebo nově v roce 1943 zřízeny se zabezpečením stavební činnosti Lidovým komisariátem vnitra SSSR (rus. Perečeň lagerej NKVD dlja soděržanija vojennoplennych i speckontingenta, podležaščich rasšireniju ili organizaciji vnov v 1943 g., s proizvodstvom stroitělnych rabot NKVD SSSR).