TOBOLSKLAG
TOBOLSKLAG (zřejmě zkr. z rus. Tobolskije lagerja neboli čes. Tobolské tábory).
Ve vzpomínkách některých pamětníků nazývaný: Tobolskije ispravitělno-trudovyje lagerja nebo zkr. Tobolskije ITL.
Je zmiňován ve vzpomínkách některých pamětníků a byl používán zřejmě jako společné označení pro osady zvláštních přesídlenců 1 a věznice a tábory v Tobolském okresu na severu Omské oblasti (dnes území Tjumeňské oblasti) uprostřed západní Sibiře. Již v devatenáctém století byli do zdejšího kraje posíláni do vyhnanství političtí odpůrci carského režimu a po jeho pádu v březnu 1917 prozatímní ruská vláda internovala v Tobolsku bývalého cara s rodinou. Odtud byla po bolševickém převratu v dubnu 1918 imperátorova rodina převezena do Jekatěrinburgu a popravena. Bolševici pokračovali v „tradici“ a do sibiřské metropole byli dál vypovídáni nebo tudy procházeli cestou do hloubi Sibiře protivníci nyní sovětského režimu. Nepřestala fungovat ani Tobolská ústřední věznice (rus. Tobolskaja centralnaja ťurma nebo zkr. Tobolskij central) s proslulými katakombami 2 a v polovině dvacátých let byla doplněna několika dalšími věznicemi. V době násilné kolektivizace zemědělství a likvidace kulaků na přelomu dvacátých a třicátých let 3 byly do lokalit kolem Tobolsku nuceně přesídleny tisíce rolnických rodin z centrálního Ruska. Ženy a děti žily ve zvláštních osadách a muži byli umisťování do táborů zpočátku spravovaných místním operativním sektorem Jednotné hlavní politické správy (od roku 1934 Lidového komisariátu vnitra) SSSR (rus. operativnyj sektor Objediněnnogo glavnogo političeskogo upravlenija [Narodnogo komissariata vnutrennich děl] SSSR nebo zkr. opersektor OGPU [NKVD] SSSR) 4 a později Správou nápravněpracovních táborů a kolonií Lidového komisariátu [od roku 1946 Ministerstva] vnitra v Omské oblasti (rus. Upravlenije ispravitělno-trudovych lagerej i kolonij Narodnogo komissariata vnutrennich děl [Ministěrstva] po Omskoj [Tjumeňskoj] oblasti nebo zkr. UITLK UNKVD [UMVD] Omskoj [Tjumeňskoj] obl.). Když po útoku Německa na Sovětský svaz v roce 1941 mnozí rolníci využili nabídku získat svobodu výměnou za vstup do Rudé armády, byli nahrazeni novými kontingenty zvláštních přesídlenců tentokráte ze západní Ukrajiny, Běloruska, Moldavska, Pobaltí a dalších míst, jejichž obyvatelé byli podezříváni, že by mohli příchod německých vojsk uvítat.
-
Viz Narymlag pozn. 1. ↩
-
Tobolská centrála byla známá již v první polovině devatenáctého století a byla zrušena teprve v roce 1989 (sic)! ↩
A až v roce 2004 byl nalezen vstup do katakomb, kde podle historiků bylo ve třicátých letech popraveno přes dva a půl tisíce zvláštních přesídlenců a vězňů.
-
Viz Narymlag pozn. 3. ↩
-
Jednotná hlavní politická správa SSSR (rus. Objediněnnoje glavnoje političeskoje upravlenije SSSR) byla do roku 1934 předchůdkyní všesvazového Lidového komisariátu vnitra SSSR (rus. Narodnyj komissariat vnutrennich děl SSSR nebo zkr. NKVD SSSR). ↩