TAJŠETLAG
TAJŠETLAG (zřejmě zkr. z rus. Tajšetskije lagerja neboli čes. Tajšetské tábory).
Ve vzpomínkách některých pamětníků nazývaný: Tajšet.
Šlo o obecné označení pro tábory ve východní Sibiři na západě Irkutské oblasti kolem města Tajšetu. Vězni těžili dřevo v lese a budovali Bajkalsko-amurskou magistrálu (zejména v úseku Tajšet-Bratsk) 1. První tábory zřídila ve třicátých letech místní Správa nápravněpracovních táborů a kolonií Správy Lidového komisariátu vnitra v Irkutské oblasti (rus. Upravlenija ispravitělno-trudovych lagerej i kolonij Upravlenija Narodnogo komissariata vnutrennich děl po Irkutskoj oblasti nebo zkr. UITLK UNKVD po Irkutskoj obl.). V roce 1937 vznikl TAJŠETSKÝ NÁPRAVNĚPRACOVNÍ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY NÁPRAVNĚPRACOVNÍCH TÁBORŮ LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA SSSR (viz) a následovalo několik centrál podřízených specializovaným správám železničního stavitelství Lidového komisariátu (později Ministerstva) vnitra SSSR: například v letech 1938-1939 ZÁPADNÍ ŽELEZNIČNÍ NÁPRAVNĚPRACOVNÍ TÁBOR, v letech 1938-1940 JUŽLAG, v letech 1946-1947 BRATSKÝ NÁPRAVNĚPRACOVNÍ TÁBOR a v roce 1948 TAJŠETSKÝ NÁPRAVNĚPRACOVNÍ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY TÁBORŮ ŽELEZNIČNÍHO STAVITELSTVÍ MINISTERSTVA VNITRA SSSR (všechny viz). Na stavbě železniční tratě Tajšet-Bratsk se podíleli také vězni ANGARLAGU a v roce 1948 zřízeného OZERLAGU (oba viz) 1. V Tajšetu sídlila rovněž správa TAJŠETSKÉHO TÁBORA HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU [od roku 1946 MINISTERSTVA] VNITRA SSSR č. 7 (viz) se zvláštní nemocnicí č. 3370 (rus. specialnyj gospital № 3370 nebo zkr. specgospital № 3370) pro válečné zajatce 2. Viz rovněž IRKUTSKLAG.
-
O Bajkalsko-amurské magistrále (rus. Bajkalo-Amurskaja magistral nebo zkr. BAM) viz Amguňlag pozn. 2. ↩
-
Také zajatci a internovaní byli rozděleni do mnoha oddělení rozmístěných podél tratě od 5. kilometru až do 298. km; počátečních devatenáct oddělení se již koncem listopadu 1946 rozrostlo na padesát. ↩
Rovněž není přehledné, jak byly některé tábory využívány střídavě jednou vězni a podruhé zajatci a internovanými, a ani jak byli zajatci a internovaní dočasně „přeléváni“ do komplexů nápravněpracovních táborů a později vraceni zpátky do táborů Hlavní správy pro záležitosti válečných zajatců a internovaných Lidového komisariátu [od roku 1946 Ministerstva] vnitra SSSR.