STAVBA HLAVNÍ SPRÁVY SILNIC MINISTERSTVA VNITRA SSSR č. 7 S NÁPRAVNĚPRACOVNÍM TÁBOREM

STAVBA HLAVNÍ SPRÁVY SILNIC MINISTERSTVA VNITRA SSSR č. 7 S NÁPRAVNĚPRACOVNÍM TÁBOREM (rus. Stroitělstvo Glavnogo upravlenija šossejnych dorog Ministěrstva vnutrennich děl SSSR № 7 i ispravitělno-trudovoj lager nebo zkr. Stroitělstvo GUŠOSDORa MVD SSSR № 7 i ITL).

Zřízena: 12. 10. 1949 1.

Zrušena: 29. 4. 1953 předáním táborových jednotek Správě nápravněpracovních táborů a kolonií Správy ministerstva spravedlnosti SSSR v Stavropolském kraji (rus. Upravlenije ispravitělno-trudovych lagerej i kolonij Upravlenija Ministěrstva justiciji SSSR po Stavropolskomu kraju nebo zkr. UITLK UMJu po Stavropolskomu kr.).

Byla podřízena: Hlavní správě silnic Ministerstva vnitra SSSR (rus. Glavnoje upravlenije šossejnych dorog Ministěrstva vnutrennich děl SSSR nebo zkr. GUŠOSDOR MVD SSSR).

Nalézala se: zpočátku na jihovýchodě Ukrajinské SSR (dnes samostatná Ukrajinská republika) v Záporožské oblasti (ukr. Zaporizka oblast) a později v Rusku na severním Kavkazu v Stavropolském kraji.

Správa sídlila: na Ukrajině v městě Melitopol a později v Poltavské oblasti v Poltavě a na Kavkazu v lázních Pjatigorsk.

Oficiálně udávané počty vězňů: plánovaný stav 6300 2; 1950 4226; 1. 1. 1951 3618; 1. 1. 1952 2923; 1. 1. 1953 2444.

Zaměstnání vězňů podle údajů z dochovaných hlášení a výkazů: stavba silnice Charkov (ukr. Charkiv)─Simferopol (ukr. Simferopol) v úseku řeka Konskaja (ukr. Kinska)─Salkovo (ukr. Salkove); stavba silnice Kyjev (ukr. Kyjiv)─Charkov─Rostov na Donu v úseku Lubny (ukr. Lubni)─Poltava; stavba dálnice Armavir─Miněralnyje Vody 3 a Rostov na Donu─Dzaudžikau 4.


  1. Do zřízení tohoto komplexu dodával pracovní síly Stavbě Hlavní správy silnic Ministerstva vnitra SSSR č. 7 Pjatigorský tábor Hlavní správy pro záležitosti válečných zajatců a internovaných Ministerstva vnitra SSSR č. 424 (viz). 

  2. 9. 2. 1951 byl plánovaný stav zvýšen na 7500 vězňů. 

    Do komplexu nesměli být posíláni odsouzení za zvlášť nebezpečné trestné činy (kontrarevoluční činnost, banditismus, loupeže, krádeže) a recidivisté.

  3. Lázně ze skupiny kavkazských lázeňských měst Kavkazské minerální vody (rus. Kavkazskije miněralnyje vody). 

  4. Později Ordžonikidze a dnes Vladikavkaz nebo oset. Džaudžikau; na severním Kavkazu hlavní město Republiky Severní-Osetie-Alanie (oset. Cagat Iryston Respublika) v rámci Ruské federace.