ARCHANGELSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH MINISTERSTVA VNITRA SSSR

ARCHANGELSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH MINISTERSTVA VNITRA SSSR (rus. Archangelskij lager Glavnogo upravlenija po dělam vojennoplennych i internirovannych Ministěrstva vnutrennich děl SSSR № 211 nebo zkr. lager GUVPI MVD SSSR № 211).

Nacházel se na severu Ruska v Archangelské oblasti v deltě Dviny před jejím ústím do Dvinské zátoky Bílého moře v lokalitě přístavu Archangelsku 1133 km od Moskvy. Vznikl počátkem roku 1948 zřejmě reorganizací SOLOMBALSKÉHO TÁBORA HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU [od roku 1946 MINISTERSTVA] VNITRA SSSR č. 211 (viz). Kontingent německých zajatců a internovaných Poláků pracoval na výstavbě archangelských průmyslových závodů a část byla rozmístěna v táborových odděleních v okolí a těžila dřevo; viz například CHOLMOGORLAG nebo MEZEŇLAG 1.


  1. Pamětníci, jejichž výpovědi zaznamenali ruští historici Jakovlev a Burcev, se zmiňovali rovněž o oddělení nedaleko Archangelska v městě Molotovsk (dnes Severodvinsk). Udajně sestávalo z 23 samostatných táborových středisek a vězni pracovali v lese a kolem dvou tisíc zajatců a internovaných bylo nasazeno na práci do loděnic.