SIMFEROPOLSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU [od roku 1946 MINISTERSTVA] VNITRA SSSR č. 299

SIMFEROPOLSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU [od roku 1946 MINISTERSTVA] VNITRA SSSR č. 299 (rus. Simferopolskij lager Glavnogo upravlenija po dělam vojennoplennych i internirovannych Narodnogo komissariata [Ministěrstva] vnutrennich děl SSSR № 299 nebo zkr. lager GUVPI NKVD [MVD] SSSR № 299).

V dosud zveřejněných dochovaných dokumentech je poprvé zmiňován 8. 6. 1945. Byl rozmístěn v Krymské autonomní sovětské socialistické republice (vzápětí od 30. 6. 1945 Krymská oblast Ruské sovětské federativní socialistické republiky a od roku 1954 Ukrajinské sovětské socialistické republiky; dnes Autonomní republika Krym v samostatné Ukrajinské republice) v jižní části poloostrova Krym v městě Simferopol 1. Kontingent tvořili zajatí Němci a příslušníci dalších zemí bojujících po boku Německa proti Sovětskému svazu a internovaní Poláci a Slováci. Pracovali na obnově válkou zničeného města 2. Táborové oddělení v  přístavu Feodosia na břehu Černého moře poskytovalo 1000 zajatců a internovaných na stavbu závodu č. 532 Lidového komisariátu průmyslu stavby lodí SSSR (rus. Narodnyj komissariat sudostroitělnoj promyšlennosti SSSR nebo zkr. NKSudprom SSSR) a dalších 1400 pro Lidový komisariát námořní dopravy SSSR (rus. Narodnyj komissariat morskogo flota SSSR nebo zkr. Narkommorflot SSSR) na práce ve feodosijském přístavu. V informaci z 22. 12. 1948 o „fyzickém stavu, nemocnosti a úmrtnosti v táborech Ministerstva vnitra a zvláštních nemocnicích Ministerstva vnitra a Ministerstva zdravotnictví SSSR pro válečné zajatce v listopadu 1948“ bylo zabezpečení stravování a výstroje v táboře označeno za neuspokojivé 3. Tábor je zmiňován ještě počátkem roku 1949.


  1. V seznamu z 27. 6. 1945 je tábor označen jako Feodosijský tábor Hlavní správy pro záležitosti válečných zajatců a internovaných Lidového komisariátu [od roku 1946 Ministerstva] vnitra SSSR č. 299 (rus. Feodosijskij lager Glavnogo upravlenija po dělam vojennoplennych i internirovannych Narodnogo komissariata [Ministěrstva] vnutrennich děl SSSR № 299) a jako místo dislokace je uveden 120 km východně vzdálené město Feodosia na břehu Černého moře. Autoři seznamu se však zřejmě nechali zmýlit tím, že ve Feodosiji bylo patrně přednostně zřízeno táborové oddělení, a že postupně obnovovaný feodosijský přístav byl místem, kam připlouvaly transporty se zajatci a internovanými, mířící dál do vnitrozemí poloostrova. 

  2. Simferopol byl od podzimu 1941 okupován německou armádou; dobyt zpět Rudou armádou byl 13. 4. 1944. 

    Podle pamětníků němečtí zajatci vybudovali například simferopolské nádraží.

  3. Rus. O fyzičeskom sostojanii, zabolevajemosti i smertnosti v lagerjach MVD i specgospitaljach MVD i Minzdrava SSSR dlja vojennoplennych za nojabr 1948 g.