SEVERONIKELSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA SSSR č. 530

SEVERONIKELSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA SSSR č. 530 (rus. Severonikelskij lager Glavnogo upravlenija po dělam vojennoplennych i internirovannych Narodnogo komissariata vnutrennich děl SSSR № 530 nebo zkr. lager GUVPI NKVD SSSR № 530).

V dochovaných dokumentech je poprvé uváděn na jaře 1945. Byl dislokován na severozápadě evropské části Ruska za severním polárním kruhem v Murmanské oblasti na Kolském poloostrově zřejmě 111 km jižně od Murmanska na břehu jezera Imandra v lokalitě města Mončegorsk a kontingent zajatých německých a rumunských vojáků a internovaných Poláků obnovoval válkou přerušenou výstavbu zdejšího kombinátu na výrobu niklu 1. Již v následujícím roce byl však tábor zřejmě reorganizován na MONČEGORSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH MINISTERSTVA VNITRA SSSR č. 448 (viz).


  1. Stavbu Mončegorského kombinátu na výrobu niklu původně zahájili vězni Bělbaltlagu a po útoku Německa na Sovětský svaz v roce 1941 ji na několik měsíců převzal Mončegorlag (oba viz). 

    Kombinát Severonikel stále patří k největším mončegorským průmyslovým závodům.