SASOVSKÝ TÁBOR LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA PRO VÁLEČNÉ ZAJATCE A ZVLÁŠTNÍ KONTINGENT

SASOVSKÝ TÁBOR LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA PRO VÁLEČNÉ ZAJATCE A ZVLÁŠTNÍ KONTINGENT (rus. Sasovskij lager Narodnogo komissariata vnutrennich děl [NKVD] dlja soděržanija vojennoplennych i speckontingenta) 1.

V dochovaných dokumentech je uveden v příloze k rozkazu Lidového komisariátu vnitra SSSR z 9.-11. 4. 1943 obsahující seznam rozšiřovaných nebo nově zřizovaných táborů se zabezpečením stavební činnosti jinými lidovovými komisariáty 2. Byl dislokován v centru evropské části Ruska na jihovýchodě Rjazaňské oblasti v lokalitě města Sasovo a měl být vybudován Válečným letectvem Lidového komisariátu obrany SSSR (rus. Vojenno-vozdušnyje sily Narodnogo komissariata oborony SSSR nebo zkr. VVS NKO SSSR) do 1. července 1943. Byl plánován na přijetí 5000 zajatců a internovaných. K realizaci však zřejmě z dnes neznámých důvodů nedošlo


  1. O zvláštním kontingentu viz Amguňlag pozn. 2. 

  2. Seznam táborů Lidového komisariátu vnitra pro válečné zajatce a zvláštní kontingent, které mají být rozšířeny nebo nově zřízeny se zabezpečením prací jinými lidovými komisariáty (rus. Perečeň lagerej NKVD dlja soděržanija vojennoplennych i speckontingenta, podležaščich rasšireniju ili organizaciji vnov s proizvodstvom rabot drugimi narkomatami).