ALMA-ATSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU [od roku 1946 MINISTERSTVA] VNITRA SSSR č. 40

ALMA-ATSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU [od roku 1946 MINISTERSTVA] VNITRA SSSR č. 40 (rus. Alma-Atinskij lager Glavnogo upravlenija po dělam vojennoplennych i internirovannych Narodnogo komissariata [Ministěrstva] vnutrennich děl SSSR № 40 nebo zkr. lager GUVPI NKVD [MVD] SSSR № 40).

Byl zřízen koncem roku 1945 ve střední Asii v jihovýchodním Kazachstánu (od roku 1991 samostatná Kazašská republika; kaz. Kazakhstan Respublikasy) v Alma-atské (dnes Almatské) oblasti (kaz. Almaty oblysy) v hlavním městě republiky Alma-Atě (dnes Almaty). Umístěni v něm byli především japonští zajatci spolu se zajatými Němci a Maďary a internovaní představitelé dalších národů (kromě jiného Poláků a Ukrajinců); byli zaměstnáni těžbou dřeva. Tábor je zmiňován také v záznamech z roku 1949. V devadesátých letech byl na hřbitově v Almatě zbudován pomník na paměť zajatců zahynulých v táboře.