NOVOKUZNĚCKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH MINISTERSTVA VNITRA SSSR č. 525

NOVOKUZNĚCKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH MINISTERSTVA VNITRA SSSR č. 525 (rus. Novokuzněckij lager Glavnogo upravlenija po dělam vojennoplennych i internirovannych Ministěrstva vnutrennich děl SSSR № 525 nebo zkr. lager GUVPI MVD SSSR № 525).

Ve vzpomínkách některých pamětníků nazývaný: Stalinsklag.

Nacházel se na jihozápadní Sibiři v jihozápadní části Kemerovské oblasti 269 km od Kemerova v lokalitě města Stalinsk 1. Vznikl reorganizací z PROKOPJEVSKÉHO TÁBORA HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA SSSR č. 525 (viz) se správou v 37 km severozápadně vzdáleném Prokopjevsku. Patnáct táborových oddělení bylo rozmístěno většinou v zařízeních vybudovaných původně SIBLAGEM (viz) a někdy byli zajatci a internovaní umístěni přímo v jeho střediscích 2. Tábor je zmiňován ještě na jaře 1948.


  1. Původně osada Sad-Gorod přejmenovaná v roce 1931 na Novokuzněck a následující roku na Stalinsk; v roce 1939 se město jmenovalo Stalinsk-Kuzněck a potom znovu Stalinsk. Od roku 1961 opět Novokuzněck. 

  2. Podle výpovědí pamětníků, zaznamenaných ruskými historiky Jakovlevem a Burcevem, oddělení byla dále rozdělena na nejméně třicet táborových středisek. 

    Například severozápadně od Novokuzněcka 120 km vzdálený tábor Taštagol ve stejnojmenné městě, 95 km vzdálený tábor Bělovo rovněž ve stejnojmenném městě, 119 km vzdálený tábor s 2500 vězni u šachty v městě Leninsk-Kuzněck a tábor Urick (patrně zkom. z Ursk v Gurjevském okrese). Bývalí vězni poskytli oběma historikům svědectví také o 13. táborovém středisku s dvěma tisíci vězenkyněmi a o táborech Badajevka (patrně zkom. z Bajevka v Novokuzněckém okresu) se čtyřmi tisíci vězni.

    Většina pamětníků byli sice bývalí vězni, kteří se vrátili z táborů teprve v první polovině padesátých let, přesto však mnohé jejich informace byly již tehdy nepřesné nebo alespoň zkreslené, zejména když šlo o svědectví pocházející zřejmě až z druhé ruky.

    V Prokopjevsku byla údajně skupina 27 táborových středisek určených především pro vězněné ženy; většina rovněž pracovala v uhelných dolech a část na stavbách ve městě.