NAVTLUGSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH MINISTERSTVA VNITRA SSSR č. 236

NAVTLUGSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH MINISTERSTVA VNITRA SSSR č. 236 (rus. Navtlugskij lager Glavnogo upravlenija po dělam vojennoplennych i internirovannych Ministěrstva] vnutrennich děl SSSR № 236 nebo zkr. lager GUVPI MVD SSSR № 236).

Je uveden v dochovaných výkazech z 10. 4. 1946. Nacházel se v Zakavkazsku na západě Gruzínské sovětské socialistické republice (dnes samostatná Gruzínská republika; gruz. Sakartvelos Republika) v lokalitě hlavního města republiky Tbilisi se správou na jeho východním okraji v železniční stanici Navtlug (dnes součást města) a vznikl zřejmě přejmenováním TBILISKÉHO TÁBORA HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU [od roku 1946 MINISTERSTVA] VNITRA SSSR č. 236 (viz). V táboře byli soustředěni především němečtí zajatci a rumunští a italští vojáci bojující po boku Německa proti Sovětskému svazu; později přibyli Japonci a internovaní japonští občané z Mandžuska a Koreje. Byl uveden ještě ve výkazech z 1. 1. 1949 1.


  1. V okolí Tbilisi bylo několik hřbitovů Japonců a Rumunů; některé byly na území dnešní Saguramské přírodní reservace na severu města nebo na území dnešního dostihového stadionu. Další byly zastavěny novými sídlišti a v devadesátých letech se podařilo pouze obnovit nevelký hřbitov německých vojáků.