MOKŠANSKÝ TÁBOR LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA PRO VÁLEČNÉ ZAJATCE A ZVLÁŠTNÍ KONTINGENT

MOKŠANSKÝ TÁBOR LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA PRO VÁLEČNÉ ZAJATCE A ZVLÁŠTNÍ KONTINGENT (rus. Mokšanskij lager Narodnogo komissariata vnutrennich děl [NKVD] dlja soděržanija vojennoplennych i speckontingenta) 1.

V dochovaných dokumentech je uveden v příloze k rozkazu Lidového komisariátu vnitra SSSR z 9.-11. 4. 1943 obsahující seznam rozšiřovaných nebo nově zřizovaných táborů se zabezpečením stavební činnosti Lidovým komisariátem vnitra SSSR 2; do 1. července 1943 měl být připraven na přijetí pěti tisíců zajatců a internovaných. Byl dislokován na jihovýchodě Ruska v Penzenské oblasti čtyřicet kilometrů severozápadě od Penzy v železniční stanici (dnes město) Mokšan. O dva týdny později byl v dalším rozkazu z 28. 4. 1943 uveden v seznamu záložních (rus. rezervnyj) táborů Lidového komisariátu vnitra SSSR pro válečné zajatce a zvláštní kontingent jako MOKŠANSKÝ TÁBOR LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA PRO VÁLEČNÉ ZAJATCE A ZVLÁŠTNÍ KONTINGENT č. 163 (viz).


  1. O zvláštním kontingentu viz Amguňlag pozn. 2. 

  2. Seznam táborů Lidového komisariátu vnitra pro válečné zajatce a zvláštní kontingent, které mají být rozšířeny nebo nově v roce 1943 zřízeny se zabezpečením stavební činnosti Lidovým komisariátem vnitra SSSR (rus. Perečeň lagerej NKVD dlja soděržanija vojennoplennych i speckontingenta, podležaščich rasšireniju ili organizaciji vnov v 1943 g., s proizvodstvom stroitělnych rabot NKVD SSSR).