MJUSSERSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA SSSR č. 146

MJUSSERSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA SSSR č. 146 (rus. Mjusserskij lager Glavnogo upravlenija po dělam vojennoplennych i internirovannych Narodnogo komissariata vnutrennich děl SSSR № 146 nebo zkr. lager GUVPI NKVD SSSR № 146).

Je uveden v informaci „o stavu pracovních sil z řad válečných zajatců, mobilizovaných a vězněných Němců, rozmístěných v podnicích výrobních lidových komisariátů podle stavu k 17. 5. 1945“ 1. Nacházel se v Zakavkazsku na západě Gruzínské sovětské socialistické republiky (dnes samostatná Gruzínská republika; gruz. Sakartvelos Republika) v Abcházii 75 km severozápadně od Suchumi v lokalitě osady Mjussera (dnes gruz. Miusera) u ústí stejnojmenné řeky do Černého moře a zřejmě byl předchůdcem OČAMČIRSKÉHO TÁBORA HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU [od roku 1946 MINISTERSTVA] VNITRA SSSR č. 146 (viz). Kontingent tvořili především zajatí němečtí vojáci a příslušníci dalších armád bojujících po boku Německa proti Sovětskému svazu; pracovali na stavbách Lidového komisariátu dopravy a spojů SSSR (rus. Narodnyj komissariat putěj soobščenija SSSR nebo zkr. NKPS SSSR) a zřejmě také na stavbě hydroelektrárny na řece Miusseře [2]. Viz rovněž STAVBA 791 S NÁPRAVNĚPRACOVNÍM TÁBOREM.


  1. Rus. O količestve rabočej sily iz čisla vojennoplennych, mobilizovannych i arestovannych němcev, raspreděljonnoj po predprijatijam Narkomatov po sostojaniju na 17 maja 1945 g.. 

    V dokumentu je tábor označen zkom. jako Sjusserský tábor č. 146 (rus. Sjusserskij lager № 146).