MARIJSKÝ TÁBOR LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA SSSR PRO VÁLEČNÉ ZAJATCE

MARIJSKÝ TÁBOR LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA SSSR PRO VÁLEČNÉ ZAJATCE (rus. Marijskijj lager Narodnogo komissariata vnutrennich děl SSSR [NKVD SSSR] dlja vojennoplennych) 1.

Byl zřízen v září 1939 ve středním Povolží na jihu Marijské autonomní sovětská socialistické republiky (dnes Marijská republika v rámci Ruské federace; mar. Republika Marij El 2) asi sedmdesát kilometrů od hlavního města republiky Joškar-Ola (dnes mar. Ëškar-Ola) v dnešním Zvenigovském okresu v lokalitě železniční stanice Suslonger. Kontingent tvořili příslušníci polské armády převezení po sovětské okupaci východních území Polska v září a říjnu 1939 do internace v Sovětském svazu a zajatci z finsko-sovětské války z konce roku 1939 a počátku roku 1940; po útoku Německa na Sovětský svaz v roce 1941 byli do tohoto tábora soustřeďováni především Italové bojující po boku Němců. Všichni práceschopní byli nasazováni na těžbu dřeva 3. V březnu 1943 byl tábor přeměněn na SUSLONGERSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA SSSR č. 100 (viz).


  1. Do roku 1943 nebyly zajatecké tábory označovány čísly. 

  2. Rovněž Republika Mari El. 

  3. Počátkem ledna 1943 si náčelník Ubytovací správy Hlavní intendační správy Rudé armády (rus. Kvartirno-ekspluatacionnoje upravlenije Glavnogo intendantskoje upravlenije Krasnoj armii) stěžoval Lidovému komisariátu vnitra SSSR, že náčelník tábora odmítá zajatce a internované posílat na práci v lese do vzdáleností větší než čtyři kilometry a při teplotě nižší než -15° C, a požadoval poskytnutí nejméně 400 zajatců a internovaných pro práce v lesích až šest kilometrů od tábora a za mrazu do -25°C. Žádost byla Lidovým komisariátem vnitra SSSR odmítnuta s odůvodněním, že téměř čtyřicet procent kontingentu tvoří Italové, kteří nejsou fyzicky schopni obtížných přesunů a kromě toho již při teplotě kolem -10° C mají rozsáhlé omrzliny.