KURILSKÉ OSTROVY
KURILSKÉ OSTROVY (rus. Kurilskije ostrova) 1.
Podle pamětníků byly na tomto souostroví na východní hranici Ruska mezi Ochotským mořem a Tichým oceánem tři tábory: na jihu na ostrově KUNAŠIR a na severu na ostrovech ŠUMŠU a PARAMUŠIR a zřejmě šlo o KURILSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU [od roku 1946 MINISTERSTVA] VNITRA SSSR č. 48 (viz) a později pouze o internační tábory nebo tábory místní Správy nápravněpracovních táborů a kolonií Správy ministerstva vnitra SSSR v Sachalinské oblasti (rus. Upravlenije ispravitělno-trudovych lagerej i kolonij Upravlenija Ministěrstva vnutrennich děl SSSR po Sachalinskoj oblasti nebo zkr. UITLK UMVD po Sachalinskoj obl.) 2.
-
Rovněž Kurily (rus. Kurily). ↩
-
Souostroví tvoří 36 ostrovů rozprostírajících se od jižního konce Kamčatky až k nejsevernějšímu japonskému ostrovu Hokkaidó. V roce 1855 byly ostrovy rozděleny mezi Rusko a Japonsko, Rusku připadly všechny ostrovy od ostrova Urup směrem na sever a Japonsku naopak všechny ostrovy od ostrova Iturup směrem na jih. V roce 1875 postoupilo Rusko svou část Kurilských ostrovů Japonsku výměnou za ostrov Sachalin; po rusko-japonské válce část jižního Sachalinu připadla zpátky Japonsku. Po porážce Japonska ve druhé světové válce byl jižní Sachalin a všechny Kurilské ostrovy anektovány Sovětským svazem a po násilném vystěhování japonského obyvatelstva byla celá oblast rusifikovaná. Dlouhodobým cílem poválečného Japonska je však získat jižní část Kurilských ostrovů zpět. ↩
V roce 1945 byla na anektovaném území jižního Sachalinu a na Kurilských ostrovech vytvořena Jiho-Sachalinská oblast v rámci Chabarovského kraje; v roce 1947 se jižní Sachalin a Kurilské ostrovy staly součástí Sachalinské oblasti.
Podle výpovědí pamětníků, zaznamenaných v první polovině padesátých let ruskými historiky Jakovlevem a Burcevem, byly tábory naopak v jižní části souostroví na ostrovech Šikotan, Iturun a Urup.