KAPUSTIN-JARSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA SSSR č. 98

KAPUSTIN-JARSKÝ TÁBOR HLAVNÍ SPRÁVY PRO ZÁLEŽITOSTI VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A INTERNOVANÝCH LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA SSSR č. 98 (rus. Kapustin-Jarskij lager Glavnogo upravlenija po dělam vojennoplennych i internirovannych Narodnogo komissariata vnutrennich děl SSSR № 98 nebo zkr. lager GUVPI NKVD SSSR № 98).

Vznikl v roce 1943 na jihu Staligradské oblasti (od prosince téhož roku již území Astrachanské oblasti) 97 km jihovýchodně od Stalingradu (dnes Volgograd) uprostřed stepi v lokalitě železniční stanice Kapustin Jar reorganizací z KAPUSTIN-JARSKÉHO ROZŘAĎOVACÍHO TÁBORA LIDOVÉHO KOMISARIÁTU VNITRA SSSR PRO VÁLEČNÉ ZAJATCE (viz) a byl určen pro soustředění zajatých německých vojáků a příslušníků dalších armád bojujících po boku Německa se Sovětským svazem 1.


  1. V lokalitě železniční stanice Kapustin Jar ve druhé polovině čtyřicátých let vyrostla vojenská základna s dělostřeleckou střelnicí; v roce 1962 byla základna prohlášena městem a nazvána Znamjonsk. Od roku 1992 je Znamjonsk Uzavřeným administrativněúzemním útvarem a střelnice slouží zkouškám balistických raket; nedaleko města je kosmodrom Kapustin Jar 

    Uzavřené administrativněúzemní útvary (rus. Zakrytoje administrativnoterritorialnoje obrazovanije neno zkr. ZATO) jsou to uzavřená města označená obvykle kromě místního názvu ještě číslem. V Ruské federaci je jich stále 42 ZATO. Jde o střediska především jaderného výzkumu a vývoje zbraňových systémů; 32 ZATO podléhá ministerstvu obrany a 10 ministerstvu pro atomovou energii.